dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

To procent flere personer med handicap skal i beskæftigelse

Socialministeren påpeger, at broen mellem uddannelse og arbejde skal styrkes for at få flere i arbejde.

En femtedel af unge mellem 16 og 29 år med handicap er hverken under uddannelse eller i arbejde, selv om beskæftigelsen i Danmark er på et rekordhøjt niveau.

Derfor skal 15.000 flere personer med handicap være i beskæftigelse inden 2030, hvilket svarer til en stigning på 2,5 procent over fem år, skriver Social- og Boligministeriet i en pressemeddelelse. Det skal en række initiativer fra en ny handleplan gøre til virkelighed.

- Jeg synes, at en stigning på 2,5 procent over de næste fem år er et fornuftigt måltal, siger social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S) til Ritzau og tilføjer:

- Vi ser desværre, at der er rigtig mange personer med handicap, som gerne vil, men som ikke får gode nok muligheder til at komme ind på arbejdsmarkedet.

Hun mener, at den store ledighed blandt andet skyldes, at mange falder fra under uddannelse og i overgangen fra uddannelse til arbejde. Derfor handler et af initiativerne om, at der skal skabes en mere fleksibel uddannelsesvej for unge med handicap.

Det skal gøres ved, at studerende, der modtager et handicaptillæg, modtager 12 ekstra SU-klip til videregående uddannelse og dermed får 70 klip i alt. Det betyder helt konkret, at pædagogstuderende for eksempel kan planlægge at tage uddannelsen på 4,5 år frem for 3,5 år.

- Vi iværksætter syv nye initiativer, som skal afprøve nye veje ind på arbejdsmarkedet. En af dem er en ændring i SU-reformen, en anden er en styrkelse af isbryderordningen, fortæller socialministeren.

"Et klart mål"

Nyuddannede med en funktionsnedsættelse har mulighed for at blive en del af isbryderordningen. Det er en særlig løntilskudsordning, hvor man kan få løntilskud på arbejdsmarkedet.

- Tidligere har det været sådan, at man kunne få det her løntilskud indtil to år efter endt uddannelse. Det kan vi se er for optimistisk. Derfor udvider vi ordningen til fire år i en forsøgsperiode på to år, siger hun.

Og det er nogle af de initiativer, socialministeren "håber" kan bidrage til, at flere med funktionsnedsættelse kommer ind på arbejdsmarkedet.

- For mig er det et klart mål, at hvis man kan, så skal man også have mulighed for at komme ind på vores arbejdsmarked eller tage en uddannelse. Og der er vi jo ikke endnu.

- Derfor synes jeg, det er vigtigt at blive ved med at arbejde med de projekter, der åbner arbejdsmarkedet for mennesker, uagtet om de har et fysisk eller psykisk handicap.

Pengene kommer fra midler afsat af aftalepartierne om reserven for social-, sundheds- og arbejdsmarkedet.

De består af regeringspartierne, Liberal Alliance, De Konservative, De Radikale, SF, Enhedslisten og Alternativet.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/to-procent-flere-personer-med-handicap-skal-i-beskaeftigelse

GDPR