HILLERØD: Der er opført to boligtårne på 15 etager i udkanten af Hillerøds centrum. Og at mindst to højhuse af samme kaliber planlægges opført ved siden af, får nu Slots- og Kulturstyrelsen til at advare Hillerød Kommune om, at Frederiksborg Slots position som Hillerøds vartegn trues, skriver sn.dk.
- Når højhuse stikker op og ses i sammenhæng med slottet, forsvinder den forståelse af, at kongeslottet er vigtigt. Og det er simpelthen så ærgerligt, siger Merete Lind Mikkelsen, arkitekt og enhedschef i Center for Kulturarv hos Slots- og Kulturstyrelsen.
Borgmester Kirsten Jensen (S) synes ikke, slottets betydning bliver svækket. Ifølge hende var der en større diskussion under lokalplanlægningen, om de første højhuse skulle have været lidt mindre, og nu er opgaven at få de næste til at falde pænt ind.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.