dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Stevns skal finde ny direktør

KORT NYT
15. JAN 2025 15.51

STEVNS: Efter fem år forlader Ralf Klitgaard Jensen posten som direktør for børn og læring og sundhed og ældre. Det skriver Sjællandske Nyheder. Det sker efter "gensidig aftale" oplyser kommunaldirektør Henrik Nielsen til mediet. 

- Jeg kan ikke komme ind på de nærmere omstændigheder, da det jo er en personalesag, men jeg vil gerne understrege, at det her sker efter gensidig aftale, og at Ralf er her indtil 31. januar. Herefter vil det tage noget tid at ansætte en ny direktør, og i den mellemliggende periode indtil dét sker, så vil det være mig, der varetager de to direktørområder, forklarer kommunaldirektøren. 

LinkedIn skriver Ralf Klitgaard Jensen selv, at han vil se tilbage på "fem fantastiske år i Stevns Kommune", og videre: "efter et lille pusterum glæder jeg mig til at søge inspiration og udforske nye muligheder for næste skridt i arbejdslivet. Vi ses derude!"

ap

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/stevns-skal-finde-ny-direktoer

GDPR