Carlsberg Bydelsprojekt bliver af juryen fremhævet for at være en ’opsigtsvækkende bydelsplan omkring solenergi og bæredygtighed.
Den er udført overbevisende flot, og med stor faglig troværdighed’. Udgangspunktet har været en bygherre, Carlsberg, med ambitiøse krav om en energimæssig bæredygtig bydelsplan, og hvor arkitekt og ingeniør (arkitektfirmaet Entasis og Esbensen Rådgivende ingeniører) blev koblet på i den spæde start.
Samarbejdet tidligt i fasen førte til, at arkitektur og energireducerende teknikker smeltede sammen til ’integreret energidesign’ i projektet, hedder det i begrundelsen.
Billedkunster Anita Jørgensen fik prisen for at have udviklet et gavlprojekt med solceller i Valby som ’et flot og markant eksempel på synliggørelse af solceller’.
Kunstværket vil kunne ses af 400.000 daglige togrejsende til og fra Københavns Hovedbanegård, når det etableres i 2008. Kunstværket består af 120 m2 matsorte solceller sat sammen med neonrør, der vil oplyse gavlen i mørket.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.