GLOSTRUP: Skraldemændene i HCS Glostrup har igen i dag nedlagt arbejdet, opplyser DR Hovedstaden.
Medarbejdernes talsmand Ronni Larsen siger at arbejdsnedlæggelsen skyldes, at medarbejdernes ikke kan stole på ledelsen i spørgsmål om sikkerhed.
De ramte kommuner er Ballerup, Gladsaxe, Glostrup, Herlev og Hvidovre.
Det er femte gang i år skraldemændene hos HCS nedlægger arbejdet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.