dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Skoletjenesten henter leder i København

KORT NYT
24. APR 2019 12.08

Den 1. maj får Skoletjenesten ny leder. Valget er faldet på Claus Poulsen, der senest kommer fra Københavns Kommune, men tidligere har en baggrund i kulturlivet. Det bliver således Claus Poulsen, der skal stå i spidsen for Skoletjenestens arbejde med at udvikle og kvalificere aktiviteter i eksterne læringsmiljøer i hele landet. Den nuværende leder Poul Vestergaard går på pension.

Skoletjenesten – videncenter for eksterne læringsmiljøer er et samarbejde mellem Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune, kommunerne i Region Hovedstaden og Region Sjælland samt en række museer, kulturinstitutioner og uddannelsessteder.

Skoletjenesten udvikler og deler viden om undervisning i eksterne læringsmiljøer med kulturinstitutioner, kommuner, uddannelsesinstitutioner og andre nationale aktører, der i sidste ende bidrager til, at kultur, natur og kunst er et grundelement i børn og unges læring og dannelse. Skoletjenesten finansieres med midler fra Undervisningsministeriet, Københavns Kommune og Frederiksberg Kommune.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/skoletjenesten-henter-leder-i-kbenhavn

GDPR