Projektet blev oprindeligt sat i gang i februar 2007 og fortsatte året ud. En evaluering blandt lederne på de udpegede skoler har vist, at udpegningen har skabt positiv opmærksomhed om skolens arbejde og været med til at udbrede god praksis. Samtlige evalueringer er meget positive.
Formålet er at skabe et positivt billede af det engagement, der bærer folkeskolen, og gøre det muligt for skolerne at drage nytte af andres succeser.
Navneskiftet skal signalere, at projektet ikke er til for at kåre en ”vinder” - men for at få de gode eksempler frem i lyset. Derfor bliver alle ansøgninger om at blive ”Månedens gode eksempel” lagt frem på hjemmesiden www.uvm.dk som en slags database med inspiration til andre skoler.
Skolelederne sagde blandt andet at:
- "Det gør rigtigt meget ved en skole/organisation at få en offentlig anerkendelse for det samarbejde, der foregår i hverdagen."
- "Det var dejligt for lærerne at få at vide, at andre kunne se, at det, de gjorde, var godt."
- "Det betyder faktisk også, at man ikke tænker, at nu skal man hvile på laurbærrene, men snarere har øget fokus på, hvad vi så kan gøre endnu bedre."
Det første "gode eksempel" bliver udpeget i oktober, og alle landets skoler kan indstille sig til at blive udpeget som "Månedens gode eksempel". Andre kan også indstille skolerne.
Indstillingen sker ved at udfylde og indsende ansøgningsskemaet, der findes på www.uvm.dk og www.dlf.org under linket "Månedens gode eksempel." Her kan man også læse mere om projektet.
Indstillinger sendes pr. mail til [email protected], mrk. Månedens gode eksempel.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.