dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Silkeborg sparer: Kun stemmesedler til 90 pct.

KORT NYT
21. NOV 2017 10.18

SILKEBORG: Det er valgdag, men i Silkeborg Kommune er der faktisk ikke stemmesedler til alle vælgerne. I kommunen er der 70.654 vælgere, som potentielt kan stemme, men ud fra erfaringer fra tidligere år er der denne gang bare trykt 62.000 stemmesedler - Det svarer til, at der er stemmesedler til godt 90 pct. af vælgerne i Silkeborg Kommune, skriver DR Østjylland. 

Ifølge Leif Rattenborg, kommunens valggeneral, er 90 pct. nok. Han oplyser, at der var en stemmeprocent på 76 pct. Silkeborg Kommunen har endda set på, hvor stor interessen normalt er på de i alt 30 forskellige valgsteder. Det kan nemlig variere en del fra sted til sted. På hvert valgsted får de et antal stemmesedler i forhold til, hvor mange der stemte sidste gang plus en margin på cirka 20 pct. ekstra, lyder det fra Leif Rattenborg.

Ved sidste valg havde Silkeborg Kommune trykt 60.000 stemmesedler og endte med at have godt 10.000 i overskud efter valget. Det er den enkelte kommune, der afgør, hvor mange stemmesedler den bestiller til valgdagen.

sl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/silkeborg-sparer-kun-stemmesedler-til-90-pct

GDPR