Fiskeriinspektionsskibet Havørnen skal nedlægges. Det kan komme til at gå ud over særligt miljøfølsomme områder, advarer Kommunernes Internationale Miljø Organisation KIMO.
Organisationen frygter, at sårbare naturområder som Vadehavet og Østersøen bliver ringere stillet, når det danske havmiljøberedskab indirekte beskæres ved den planlagte udfasning af Havørnen.
KIMO Danmark stiller derfor spørgsmål til, hvordan en udfasning af Havørnen vil påvirke beredskabsdækning i Nordsøen og i Danmark generelt. Der mangler en seriøs stillingtagen til, hvad det konkret vil få af konsekvenser for det samlede beredskab ikke mindst i de fjerne egne af landet, hvor særlige sårbare naturområder kræver særlig beskyttelse, mener formand for KIMO DANMARK: Jørgen Nørby (V), viceborgmester i Lemvig.
- Når man faser ét af Fiskeridirektoratets tre skibe helt ud, er det klart, at det vil få nogle væsentlige konsekvenser for beredskabet. KIMO Danmark frygter, at Nordsøen vil blive Sorte Per i dette spil, således dækningen bliver endnu mere begrænset, end den allerede er i dag, hvilket blandt andet kan blive katastrofalt for kystkommunerne og ikke mindst for det følsomme Vadehav.
- I 2006 var der forslag om beskæring af redningsindsatsen med 100 skibsdage, hvilket Redningsrådet ikke kunne tiltræde, og KIMO Danmark fandt uantageligt. I 2009 er der så foreslået en besparelse på hele 310 skibsdage, hvilket vil betyde, at Nordsøen mister ca. 40 pct. af den beredskabsdækning, som Fiskeridirektoratet bidrager med, lyder det fra Jørgen Nørby.
KIMO Danmark har 10 medlemskommuner på den jyske vestkyst fra Tønder Kommune i syd til Frederikshavn Kommune i Nord.
cgt
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.