RUDERSDAL: Som noget nyt er der i år indgået en budgetaftale, som en samlet kommunalbestyrelse står bag. I den nye valgperiode er partierne "enige om at tage et fælles ansvar for Rudersdals udvikling, økonomi og drift", hedder det i aftaleteksten.
En del af opgaven er at lægge den kommunale økonomi i et nyt leje efter udligningsreformen, der koster 23 mio. kr. årligt, indtil bevilgede skattestigninger udligner det. Problemet er bare, at man på et tidspunkt rammer et skæringspunkt, hvor højere skat spiser sig selv op i overudligning, men det er et problem, der først skal tages stilling til næste år.
I år hæves skatten med 0,12 procentpoint til 23,21 pct. Det er i år også aftalt at lægge yderligere en sjat på i 2024, men hvor meget, og hvad man stiller op med rest-mankoen på 15 mio. kr. bliver en sag for næste års budgetaftale, men "partierne forpligter hinanden på at finde dette beløb", pointeres det.
I 2023 har man med blandt andet årlige effektiviseringer for mere end 10 mio. kr. på administrative opgaver, og med kulturbesparelser stigende fra 4 mio. kr. i 2023 og 6 mio. kr. årligt fra 2024 frigjort 118 mio. kr. til nye velfærdsinitiativer fordelt over både 2023 og overslagsårene. Der mangler dog at blive fundet effektiviseringer for 4 mio. kr. årligt fra 2024 og frem.
Partierne bag budgetaftalen er De Konservative, Venstre, Socialdemokratiet, Lokallisten, De Radikale, Enhedslisten og SF. Budgettet andenbehandles og besluttes endeligt i kommunalbestyrelsesmøde 12. oktober.
Se budgetaftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.