- Kloakkerne kan ikke tage de store vandmængder, fortæller Vandselskabets Direktør Anders Bækgaard.
- Klimaudviklingen gør, at vi får nogle mere intensive regnepisoder, som vi skal håndtere. Rørsystemer har en begrænset kapacitet. De kan bedst lide, når vandet kommer stille og roligt.
I stedet skal der anlægges en sø.
- Forskellen på, om vandet stiger 10 centimeter eller en halv meter, er meget stor, når man for eksempel skal udstykke et nyt boligområde. Hvis regeringen ikke fortæller os, hvad vi skal regne med, risikerer vi at sætte dyre foranstaltninger til milliarder af kroner i gang, som kan vise sig både at være utilstrækkelige eller vildt overdimensionerede, siger formanden for Teknik- og Miljøudvalget i KL, Bjørn Dahl (V).
SF's miljøordfører Ida Auken er enig:
- Sagen viser, hvad der kan ske, hvis man ikke planlægger godt nok. Der er brug for præcise mål og krav, som kommunerne skal planlægge efter, siger Ida Auken, der har stillet spørgsmål til klimaminister Connie Hedegaard (K) i sagen. Hun har tidligere afvist, at der er behov for flere analyser.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.