AALBORG: Mens Aalborg vokser med 1.500 borgere om året, falder antallet af læger. Derfor åbner regionen nu en ny lægeklinik.
Regionen har regnet sig frem til, at der lige nu er brug for lægedækning til mellem 3.000 og 4.000 patienter - og at der i den kommende tid bliver behov for plads til mellem 4.000 og 7.000 patienter.
Behover er endnu mere akut i august og september, hvor en masse nye studerende kommer til byen.
- Det er ikke ukendt for os, at der er problemer med lægedækningen i Aalborg. Derfor har vi siden sidste års rekordoptag af studerende arbejdet på at udvide kapacitet, siger regionsrådsformand Ulla Astman (S).
Den første regionsdrevne klinik blev etableret i Kaas 1. juli og betjener patienter fra lukkede praksis i Jammerbugt Kommune.
terp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.