
SYDDANMARK: Region Syddanmark har nu endeligt placeret alle de 41 ambulancestationer fordelt over hele regionen, som ambulancerne skal rykke ud fra når Bios og Responce overtager ambulancekørslen i Region Syddanmark pr. 1. september.
Bios skal køre på Fyn, i Sydvestjylland og i Sønderjylland, og Responce skal køre i Trekantområdet. I de seneste måneder har BIOS og Responce arbejdet på at finde lokaler til de 41 stationer. Det er nu lykkedes, og regionen har netop godkendt placeringen af den sidste af de 41 stationer. De fordeler sig med 13 på Fyn, 13 i Sydvestjylland, 9 i Sønderjylland og 6 i Trekantområdet.
- Så kan vi sætte flueben ved endnu én af de mange ting, som skal på plads i forbindelse med at Bios og Responce overtager ambulancekørslen. Der er selvfølgelig mange forberedelser, når man skal overtage så stor en opgave, og jeg synes at mange af enkeltelementerne efterhånden falder på plads, siger formanden for det præhospitale udvalg i Region Syddanmark, Thyge Nielsen (V).
Ambulancestationerne fordeler sig som følger:
- Fyn
Assens, Bogense, Fåborg, Glamsbjerg, Kerteminde, Nyborg, Odense C, Odense S (Dalum), Otterup, Ringe, Rudkøbing, Svendborg, Ærø Årup. - Sydvestjylland
Billund, Bramming, Brørup, Esbjerg, Fanø, Grindsted, Oksbøl, Ribe, Rødding, Varde, Vejen, Ølgod, Nr. Nebel. - Sønderjylland
Haderslev, Løgumkloster, Skærbæk, Sønderborg, Tinglev, Toftlund, Tønder, Vojens, Aabenraa. - Trekantområdet
Ejby, Fredericia, Give, Kolding, Middelfart, Vejle.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.