
- Vi har ikke et hjemmemarked, fordi prisen på solcelle-anlæggene fortsat er for høj. For at skabe et marked er det nødvendigt med støtte i en overgangsperiode, indtil priserne om nogle år bliver lavere i kraft af større produktion, siger projektleder Kenn Frederiksen fra EnergiMidt, der hører til pionererne i den danske solenergibranche.
Horsens-selskabet har netop med stor succes solgt solanlæg til nedsat pris for at holde markedet i gang. Interessen viste, at der er stor opbakning til solceller, hvis anlæggene kan afbetales over 20 år og ikke som nu over 30-35 år.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.