
Østjyllands Politi vurderer, at der er et mørketal i forhold til hærværk på daginstitutioners legepladser og opfordrer til flere anmeldelser, skriver TV 2 Østjylland.
Kanalens aktindsigt hos Østjyllands Politi viser, at politikredsen siden begyndelsen af 2021 har modtaget 76 anmeldelser om hærværk ved daginstitutioner. Der er ikke sket en stigning i antallet af anmeldelser, og derfor er meldingen fra politiet klar:
- Alle episoder med hærværk vil jeg gerne opfordre til, at man anmelder. Der er som sådan ikke hærværksepisoder, der er for små. Man er altid velkommen til at anmelde noget til Østjyllands Politi, men så kan der være forskel på, om vi sender en patrulje afsted med det samme, eller om vi blot foretager en registrering, siger vicepolitiinspektør Allan Nielsen.
- Vi ved først, om der er en udfordring et bestemt sted, hvis vi får anmeldelserne. Og hvis vi kender de konkrete tidspunkter, har vi også mulighed for at sætte ind over for det patruljemæssigt, siger Allan Nielsen.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.