dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pointsystem skal få skoddene i askebægeret

KORT NYT
20. JUN 2021 12.16

RANDERS: I Randers kan der nu scores point ved at smide sine cigaretskod ud. Nye lave runde askebægere er sat op ved Justesens Plæne, der er et populært samlingssted, hvor der efter et afmærket system kan scores point med skod. Målet er at reducere mængden af henkastede skod, der i Randers udgør 72 pct. af det samlede affald. De erstatter de tidligere opretstående askebægere, der ikke har fået skoddene væk fra plænen, oplyser kommunen.

Point-askebægerene er blevet udviklet og udarbejdet i samarbejde med FGU's metallinje. Konkurrenceelementet og pointsystemet er et forsøg på at nudge folk og få skodderne væk fra plænen. De opretstående askebægere er flyttet til andre steder i byen. Her er der blevet tilføjet folie på fliserne med billeder af skod, der skal lede mod nærmeste askebæger.

De nye askebægere er et led i, at Randers, Aalborg, Næstved og Ishøj sammen med Hold Danmark Rent og tobaksproducenter afprøver forskellige skodforsøg. Hold Danmark Rent står for at undersøge og teste de indsatser, de fire kommuner hver især er i gang med at afprøve.

mh

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/pointsystem-skal-faa-skoddene-i-askebaegeret

GDPR