dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Anne Marie Heide Hvid

Over 20.000 deltog i Kulturmødet 2017

I 48 timer har Kulturmødet fokuseret på kunsten og kulturens rolle som et middel til at løse nogle af de udfordringer, vi står overfor i dag. Borgmester og regionsformand sagde tak og for at alle 'Lukkede op'

MORSØ: På fem år er Kulturmødet på Mors vokset fra 7.000 deltagere i 2013 til i år, hvor omkring 22.000 anslås at have deltaget i de 450 kunstneriske samtaler og oplevelser i Nordjylland. 

Hovedtemaet for dette års Kulturmødet var 'At lukke op', og formand for Kulturmødets bestyrelse, Hans Ejner Bertelsen (V), borgmester i Morsø Kommune, udtalte ved afslutningen af de 48 timer, at morsingboerne er meget stolte af at danne rammen for denne unikke begivenhed.

- Det er et fælles projekt, der sætter Mors på landkortet, og hele Mors støtter op. Nogle har inviteret indenfor i deres private hjem, og andre har bidraget som frivillige til de mange arrangementer. I år har vi haft fokus på ’At lukke op’, og jeg oplever, at Mors i den grad har lukket op for resten af verden, sagde han.

Ulla Astman (S), som er næstformand i bestyrelsen og regionsrådsformand i Region Nordjylland, konstaterede, at Kulturmødet ikke bare er en regional begivenhed.

- På blot fem år har Kulturmødet manifesteret sig som Danmarks mest markante begivenhed, når det kommer til at sætte fremtidens kunst og kultur på den landsdækkende dagsorden. Vi tiltrækker folk fra nær og fjern – det gælder hele kulturbranchen, men vi oplever også at flere og flere helt almindelige danskere hopper i bilen og rejser til Nordjylland for at debattere Danmarks kulturliv, sagde hun i dag ved afslutningen af Kulturmødet.

Kulturmødet på Mors afholdes igen til næste år fra torsdag den 23. august til lørdag den 25. august 2018.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/over-20-000-deltog-i-kulturmoedet-2017

GDPR