ODENSE: Målet var 30 inden jul, og dette mål er for længst nået, idet hele 40 samarbejdspartnere har meldt sig til at bekæmpe ensomhed i Odense med givende fællesskaber, oplyser kommunen. Rådmand på ældre- og handicapområdet Søren Windell (K) er ophavsmand til det såkaldte Ensomhedscharter Odense.
Baggrunden for at søsætte Ensomhedscharter Odense er, at hele syv pct. af borgerne i Odense oplever at være uønsket alene. Charteret opfordrer hele byen til at være fælles om at bekæmpe ensomhed. Og bl.a. Storms Pakhus, Bilka, Mødrehjælpen, Fyns Almennyttige Boligselskab, Odense Håndbold, Kunstmuseum Brandts og mange af byens kirker.
Charteret skal for det første være med til at sætte fokus på problemet ensomhed i Odense, og for det andet inspirere en masse aktører på tværs af sektorer, interesser, fagligheder og politiske ståsteder til at arbejde aktivt på sagen. Partnerne mødes bl.a. i januar til en netværksdag på Kunstmuseum Brandts, hvor de igen får mulighed for at inspirere hinanden.
ka
Odense Kommune - Flakhaven 2 - 5000 Odense C - Telefon: 66 13 13 72
Du har givet samtykke til, at vi registrerer dit navn og din email for, at vi kan sende pressemeddelelser fra Odense Kommune til dig. Vi vil ikke bruge dine oplysninger i andre sammenhænge. Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage ved at afmelde pressemeddelelserne.
Læs mere om dine rettigheder i forhold til beskyttelse af borgere og virksomheders data, som Odense Kommune har registreret.
Klik her, hvis du ikke ønsker at modtage pressemeddelelser fra Odense Kommune.
Vis i browser
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.