EGEDAL: Med 12 stemmer mod otte besluttede et flertal i Egedal Kommunalbestyrelse i aftes, at Egedal Kommune skal have et nyt rådhus til 210 millioner kroner.
Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Kommunens ansatte sidder i øjeblikket spredt ud over fem institutioner.
- Hver dag hælder vi penge ud af vinduet, fordi personalet kører på vejene, begrunder borgmesteren.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.