
Af Knud Abildtrup
SLAGELSE: Forældre og bestyrelser har sagt nej til frokostordningerne i alle daginstitutioner, oplyser Slagelse Kommune.
I de fleste daginstitutioner har forældrebestyrelserne afgjort sagen, mens det var et flertal af forældrene, der stemte nej, i de daginstitutioner, der har fælles ledelse.
Fravalget gælder fra 1. august 2011 og frem til 31. december 2012. Herefter skal bestyrelser og forældre igen beslutte sig.
Chefkonsulent Sune Thor Olsen fra Center for Dagtilbud oplyser til dknyt, at kommunen - har investeret 3 mio. kr til en tiltrængt renovering af køkkenerne, der nu kan håndtere 'delvis tilberedning' af frokost.
Køkkenerne er således opgraderet til at kunne håndtere 'delvis tilberedning' af frokost.
Slagelse hørte iøvrigt til blandt de kommuner, der forsøgte at bruge udfordringsretten til at slippe for at etablere madordninger. Det var før, et folketingsflertal sidste vinter gjorde ordningerne frivillige.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.