Siden 2011 er de 97 statsanerkendte museers entréindtægter steget med hele 82,4 pct. I 2017 løb de således op i 384,7 mio. kr., oplyser Altinget, der har indhentet tallene fra Slots- og Kulturstyrelsen. Dog er besøgstallene kun steget med 39 pct. Det betyder, at prisen, som de besøgende må lægge, er steget markant i samme periode.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.