Dermed ser det ud til, at planerne om en multihal i Høje Taastrup har lagt sig forrest i kampen om opførelse af en multihal i Øresundsregionen.
Både i Malmø og ved Bella Centret er der planer om lignende multihaller.
Tilbage står de politiske tilladelser fra kommunen.
- Jeg garanterer at byggesagsbehandlingen kommer til at gå stærkt, siger borgmester Anders Bak (S) til Københavns Radio.
/mel
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.