Drengen Mathias gik i sommer ud af skolen efter ni års skolegang, og først efterfølgende har hans mor Conny Hansen fundet ud af, at han er ordblind. Det har skolen ellers altid nægtet. Hun har efterfølgende søgt aktindsigt.
- Papirerne viser, at skolen siden 2. klasse har vidst, at Mathias var ordblind, men de har intet gjort for at hjælpe ham, siger Conny Hansen til P4 Nordjylland.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.