
det viser en en ny rapport fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
I 2006 var der en netto afgang fra kontanthjælp til beskæftigelse på mere end 10.000 personer.
- Det er en virkelig positiv udvikling, at de svage grupper på arbejdsmarkedet har fået del i opsvinget og er kommet i job, men der er stadig rigtig mange mennesker med svag tilknytning til arbejdsmarkedet, og derfor mener vi, at der er brug for en mere aktiv beskæftigelses- og socialpolitik, siger Frederik I. Pedersen, økonom i AE til Børsen.
Han peger på, at det store pres på beskæftigelsen gør, at der netop nu er optimale forhold for at få de svage grupper i arbejde, og derfor er det nu, der skal rykkes, og ikke senere, når konjunkturerne er mindre gunstige. AE foreslår aktivering efter seks måneders ledighed i stedet for ni, som der er lagt op til i velfærdsreformen, og en bedre indsats i forhold til opkvalificering.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.