RINGSTED: Nu kommer der en milliardindsprøjtning til en udvidelse af jernbanen ved Ringsted. I dag opstår der flaskehalse i togdriften, hvor forsinkelser ender med at påvirke køreplanen i hele landet. Det vil regeringen fikse ved gennem Infrastrukturplan 2035 at afsætte 2 mia. kr.
Pengene kommer oveni, at der tidligere er givet 0,7 mia. kr til at udvide jernbanen, så tog bedre kan krydse hinanden. Det vil sikre, at tog fremover ikke skal vente på hinanden ved jernbanen ved Ringsted.
Samtidig skal jernbanen også opgraderes, så togene fremover kan køre med op til 200 km/t. Det vil give kortere rejsetid og konkret betyde, at rejsetiden mellem Odense og København bliver maks. én time.
jeg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.











