dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens
Morten Messerschmidt er klar til at anlægge sag mod Martin Lidegaard, meddeler Messerschmidt på X. I oktober stod de side om side ved et pressemøde på Christiansborg i en helt anden sammenhæng. (Arkivfoto).
Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Messerschmidt vil anlægge sag mod Lidegaard for at lyve om DF

DF-formanden afviser, at partiet vil smide folk ud af Danmark alene på grund af deres hudfarve.
11. NOV 2025 14.53

Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt, siger tirsdag i en video på X, at han vil anlægge sag mod politisk leder Martin Lidegaard (R).

Det sker efter udtalelser fra Martin Lidegaard, som er faldet Morten Messerschmidt for brystet.

- Det får konsekvenser at lyve om Dansk Folkeparti. Som når Martin Lidegaard forleden påstod, at vi vil oprette interneringslejre ud fra folks hudfarve. Det er løgn, og det ved Martin Lidegaard godt. Og jeg vil ikke længere finde mig i hverken pressens eller venstrefløjens løgne, siger Morten Messerschmidt i videoen.

Martin Lidegaard sagde mandag ifølge DR ved et debatmøde i Randers følgende om Dansk Folkeparti:

- Man vil gerne internere og deportere tusindvis af medborgere, bare fordi de har en anden tro eller har en anden hudfarve end de fleste af os, der er i rummet her.

Interview i Weekendavisen

Forhistorien er, at Morten Messerschmidt for nylig gav et interview i Weekendavisen. Her talte DF-formanden om at smide 50.000-100.000 mennesker med anden etnisk baggrund ud af Danmark, blandt andet hvis de ikke kan forsørge sig selv.

Man skal ifølge DF også kunne blive udvist, første gang man bliver straffet, for eksempel hvis man har stjålet en cykel.

Martin Lidegaard mener, at Morten Messerschmidt er gået alt for langt med sine tanker om remigration. Og han tager roligt imod meldingen om et kommende sagsanlæg.

"Jeg gjorde opmærksom på, hvor utroligt dyrt det vil blive at internere så mange mennesker. Men nu føler Messerschmidt sig åbenbart meget misforstået. Men så skulle han måske kigge indad og tage sit sprogbrug op til genovervejelse. Nu må sagen gå sin gang, og jeg har fuldstændig ro i maven," skriver Martin Lidegaard tirsdag på Facebook.

Messerschmidt havde givet Lidegaard 24 timer til at trække sin udtalelse tilbage, men det skete altså ikke.

Morten Messerschmidt blev i 2002, da han var næstformand i Dansk Folkepartis Ungdom, dømt for racisme. Retten i Hvidovre straffede dengang ham og tre andre DFU'ere med syv dages betinget fængsel for at have overtrådt straffelovens paragraf 266 b, også kendt som racismeparagraffen.

Syv måneder senere fordoblede Østre Landsret straffen til 14 dages betinget fængsel. Det var ifølge retten en grov hån mod muslimer, da DFU dengang trykte plakater og annoncer, der advarede mod et multietnisk samfund.

/ritzau/

 

 Artiklen er løbende opdateret

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/messerschmidt-vil-anlaegge-sag-mod-lidegaard-efter-ord-om-hudfarve

GDPR