ODENSE: Et murmaleri skal skabe sammenhold i boligområdet Skallerupvej i Aalborg Øst, et kvarter der er kendt af politiet og i medierne for voldsepisoder.
I disse dage lægges sidste hånd på værket, som bliver til sammen med beboerne, oplyser DR Nordjylland.
BRFkredit, der arbejder med at finansiere boliger, er ophavsmænd til projektet:
- Det er vi fordi, vi længe har interesseret os for almene boliger. Ikke bare for murstenene, men også for menneskene i dem, fortæller Lene Hjort, CSR-chef hos BRF-kredit.
Et af målene er at skabe sammenhold i kvarteret. Og det er en oplevelse, der har ramt de involverede.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.