Det er tre gange så mange, som de 120, som Institut for Kvalitet og Akkreditering i Sundhedsvæsenet, IKAS, i første omgang har brug for, og det ser direktør i kvalitetsinstituttet Karsten Hundborg som et tegn på, at sundhedspersonalet forstår værdien af projektet, skriver Dagens Medicin.
- Det er positivt, at der er interesse for at arbejde med modellen. At man som kollega gerne vil være med til at vurdere andre institutioner, og give en tilbagemeldeing, de kan bruge til noget, siger Hundborg.
IKAS har i løbet af efteråret rekrutteret 120 sundhedspersoner inden for forskellige faggrupper, som to til tre gange om året skal ud på en afdeling og gennemgå 20 journaler.
- Det er godt for sammenhængskraften i sundhedsvæsenet, at afdelingerne på den måde tage ud at besøge hinanden, siger han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.