Regeringen har beslutte at forlænge den periode, hvor arrangører kan søge kompensation for aflyste arrangementer. Det oplyser Kulturministeriet. Den nye periode gælder arrangementer planlagt frem til 9. juni, hvor den nuværende udløb 31. marts.
Det er arrangementer med over 1.000 deltagere eller 500, hvis det gælder en særligt udsat risikogruppe, der kan søge kompensationen. Samtidig undersøger regeringen, om kulturlivet er tilstrækkeligt dækket, eller om der er behov for yderligere tiltag.
- Det er vigtigt, at vi skaber tryghed for arrangørerne i de kommende måneder, hvor situationen er stadig er usikker. Kompensationsordningen for arrangører udløb med udgangen af marts, men vi er som bekendt ikke igennem coronaudbruddet endnu. Derfor forlænger vi ordningen til et stykke ind i juni, så arrangørerne også kan få dækket tabet i den kommende tid, siger erhvervsminister Simon Kollerup (S).
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.