- Mange forældre ser helst, at maden blive lavet på den enkelte institution. Derfor vil vi nu bruge den ekstra tid på at undersøge, om det kan realiseres, siger konsulent i Mariagerfjord kommune, Marianna Egebrønd, skriver DR Nordjylland.
Madordningen har generelt mødt stor modstand fra forældre, der frygter, at børnene vil få usund mad. Marianne Egebrønd håber at få bugt med den skepsis, hvis maden laves på institutionerne i stedet at at blive hentet udefra.
Læsø er eneste nordjyske kommune, der indtil videre fastholder den oprindelige plan om at tilbyde mad fra 2010.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.