dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommuner får låneadgang til it-projekter

Regeringen vil gøre det nemmere for kommuner at låne penge til nye it-projekter
KORT NYT
8. JUL 2011 11.27

Hvis kommuner fremover fremlægger en overbevisende business case for et nyt it-projekt, så skal staten stå klar til at låne penge ud. Sådan lyder det i en udvalgsrapport fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet, som rummer politiske anbefalinger fra Finansudvalget, skriver Version2.

Og den model hilser Roskilde Kommunes it-chef Ole Bech velkommen. Uden låneadgang kan digitalisering nemlig være svært at realisere med disse års stramme budgetter. Men samtidigt advarer han om muligheden, da it-projekter ikke altid giver det forventede resultat.

- Så man skal tænke sig godt om med hvilke projekter, der vil egne sig til at låne penge ud til. Det skal være kontant og velafgrænset, siger han.

 

srl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommuner-faar-laaneadgang-til-it-projekter

GDPR