dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Mathias Christensen, Polfoto

København får metro til Sydhavnen

Regeringen og Københavns Kommune er blevet enige om at anlægge en metro til Sydhavnen med fem stationer til 8,6 mia. kr.

KØBENHAVN: Sydhavnsmetroen vil være en afgrening fra den nye Metrocityring og fungere som en forlængelse af pendullinjen fra Nordhavnen til København H. Sydhavnslinjen vil dermed blive en integreret del af trafikken på Cityringen med direkte adgang til de mest centrale metro- og togstationer. Sydhavnsmetroen forventes at stå færdig i 2023.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/koebenhavn-faar-metro-til-sydhavnen

GDPR