171 problemskabende voksne, der bor på specialinstitutioner, koster samfundet en halv milliard kroner om året. Det viser en undersøgelse, som netværk Vidensteamet, der er finansieret af Socialministeriet, har lavet. 72 kommuner har deltaget, oplyser DR Nyheder.
De 171 sager dækker over 171 personer, som samfundet i gennemsnit har en årlig udgift på tre millioner kroner til: Udviklingshæmmede, hjerneskadede eller autister, som er så voldsomme, at de er til fare for sig selv eller andre, og derfor er nødt til at være mandsopdækkede døgnet rundt.
- Jeg synes, det bør være legitimt at diskutere, om vi kan gribe det her an på anden vis. Det jeg tænker på er selvfølgelig anvendelse af medicinering, anvendelse af magtmidler, siger Ikast-Brandes borgmester Carsten Kissmeyer-Nielsen (V).
- Jeg mener ikke, at man kan tage nogle af de virkemidler i anvendelse. Det har vi ikke tradition for. Vi har en anden etisk grænse i Danmark og den synes jeg, vi skal vi holde fast i, siger derimod formanden for KLs social- og sundhedsudvalg Anny Winther (V).
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.