dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

FTF:
- Jobcentre passive over for syge

Langtidssyge oplever, at det kan være en næsten umulig kamp at få lov til at bruge deres ressourcer på arbejdsmarkedet
Samfundet skriger på arbejdskraft, og regeringen vil stramme op for at få sygemeldte hurtigere tilbage i arbejde. Omvendt oplever langtidssyge, at det kan være en næsten umulig kamp at få lov til at bruge deres ressourcer på arbejdsmarkedet. Jobcentrene overtræder loven ved deres passivitet over for de syge, mener FTF

Resonans beskriver f.eks., hvordan en langtidssygemeldt tidligere kabinechef forgæves forsøger at på et 10-12 timers arbejde på et plejehjem.

Manden har oplevet en passivitet fra det kommunale jobcenter, som er på kant med loven, mener socialrådgiver hos FTF, Lisbeth Snedker. Hun er også involveret i en række lignende sager fra langtidssyge, som har oplevet, at deres lokale jobcenter ikke tilbyder at hjælpe dem tilbage på arbejdsmarkedet.

- Når jobcentrene ikke tilbyder en langtidssyg hjælp til at komme ud på arbejdsmarkedet igen, overtræder de faktisk loven om retssikkerhed. Lisbeth Snedker kører for øjeblikket en række lignende sager og vurderer, at der gennem de sidste par år har været omkring 40 af samme slags gennem FTF.


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/jobcentre-passive-over-for-syge

GDPR