dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ja til at teste havnebus uden fører i Limfjorden

KORT NYT
6. APR 2018 14.48

AALBORG: Om to år bliver det muligt at sejle over Limfjorden i et skib uden skipper. Søfartsstyrelsen har netop givet Aalborg Havn grønt lys til at teste en førerløs havnebus mellem Musikkens Hus og Stigsbord Brygge. Og hvis alt går efter planen, så begynder bussen at sejle i rutefart i 2020.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ja-til-at-teste-havnebus-uden-frer-i-limfjorden

GDPR