MARIAGERFJORD: Området har været svært at forvalte, fordi det juridiske grundlag i længere tid har været meget uklart og været tolket på noget forskellig vis af Miljøstyrelsen, Natur- og Miljøklagenævnet samt diverse andre eksperter.
Men med nye og klare udmeldinger fra Miljøstyrelsen og flere afgørelser fra Natur og Miljøklagenævnet har Mariagerfjord Kommune nu fået sat skub i sagsbehandlingen.
Desuden har kommunen ændret på sagsgangene for at opnå den kortest mulige og mest hensigtsmæssige sagsbehandling.
Til sammen har disse forhold betydet, at kommunen alene i de første måneder af 2011 har kunnet sende 11 endelige afgørelser ud til landmændene og 21 afgørelser i høring.
Til sammenligning afgjorde kommunen i alt 23 ansøgninger om godkendelse eller tilladelse af husdyrbrug i hele 2010.
ka