LOLLAND: De 210 mio. kr., som Lolland Kommune modtog i særtilskud sidste år, vil langtfra kunne dække behovet næste år.
Det fortæller borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen (Din Stemme).
Kombinationen af kommunens befolkningssammensætning og det nuværende udligningssystem presser kommunens økonomi i en grad, så man ikke kan vente til 2029, hvor et nyt udligningssystem forventes at træde i kraft.
Derfor mener borgmesteren, at særtilskudspuljen bør øges.
- Jeg tænker ikke, at der er nogen, der har lyst til at se os gå mod afgrunden, siger hun.
Får kommunen ikke et betragteligt større tilskud næste år, vil Marie-Louise Brehm Nielsen kræve, at politikerne på Christiansborg tager et medansvar for følgerne.
- Så skal jeg ind og tale med en kommende indenrigsminister og spørge, om det er i orden, at et 1. klassesbarn skal køre 35 km med bus for at komme i skole, fordi jeg må lukke de andre skoler, siger hun og påpeger, at også idræts-, svømmehaller og kulturhuse kan blive ramt af sparekniven.
- De skal tage ansvar for, om de synes det er i orden, at jeg skærer så meget i tilbuddene, for befolkningen kan ikke forstå det.
Går fremad, men ...
Paradoksalt nok går det faktisk fremad i kommunen. Virksomheder slår sig ned, og ledigheden er historisk lav, fortæller borgmesteren.
- Vi har den største tilgang af jobs syd for Køge Kommune. Det er en fantastisk udvikling, siger hun.
Hun er heller ikke i tvivl om, at kommunen på sigt vil kunne klare sig selv, men på kort sigt betyder skævheden i udligning, at pengene ikke står mål med opgaverne.
For det er ikke kun job, der er bestemmende for, om kommunen får vendt skuden.
- Befolkningssammensætningen gør det enormt svært for os, siger Marie-Louise Brehm Nielsen.
F.eks. tilgodeser udligningssystemet kommuner med mange almennyttige boliger. Set fra Lolland er det helt skævt, for almennyttige boliger har man ikke mange af, til gengæld har man mange borgere med særlige behov.
- Mine allermest sårbare borgere bor i privatudlejede ejendomme. Det bliver der slet ikke taget højde for, siger hun.
Frygter at blive sat under administration
Selvom kommunen siden 2020 har fordoblet sin likviditet pr. borger fra godt 1.500 kr. til godt 3.100 kr. sidste år, frygter borgmesteren, at likviditeten de kommende år bliver så lav, at kommunen bliver sat under administration.
- De sidste to år har vi lukket budgettet ved at tage penge op af kassen. Det er uholdbart, og det vi ser ind i nu er ikke noget, vi kan tage fra kassen uden at komme under likviditetsgrænsen, siger hun.
- Vi er kommunen med allerflest ældre, vi har multisyge, og vi vil gerne gøre et godt stykke arbejde for dem, der flytter hertil fra hovedstadskommunerne, men det er nødvendigt, at der følger penge med, siger hun.
- Lolland Kommune tager en kæmpe samfundsopgave på sig, og det skal honoreres.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.














