dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Erhvervsstyrelsen ligger i dag i Dahlerups Pakhus på Langelinie Alle i København.
Stefan Kai Nielsen, Ritzau Foto

Fremtrædende Venstre-folk vil udflytte tre nye styrelser i år

Silkeborg, Nykøbing Falster og Skanderborg er i spil som hjemsted for tre styrelser i år, mener fem folketingsmedlemmer fra Venstre. Socialdemokratiet vil placere nye skattecentre i provinsen

Regeringen bør allerede nu gå i gang med at rykke flere statslige arbejdspladser fra København ud i resten af landet. Det slår fem medlemmer af Venstres folketingsgruppe fast i en kronik i Jyllands-Posten onsdag.

Regeringen har allerede planer om at fortsætte udflytningen af statslige arbejdspladser i 2018, men der er ingen grund til at vente så længe, lyder det fra blandt andet innovationsordfører Eva Kjer Hansen.

- Udflytningen er vellykket. Der er rigtig mange ansøgere med de rigtige kompetencer til de opslåede stillinger. Derfor vil vi gerne have, at vi kommer videre, siger hun til Jyllands-Posten.

Mindst 840 arbejdspladsers
I kronikken nævner politikerne tre styrelser med tilsammen cirka 840 årsværk i København, som de mener bør flyttes ud.

Erhvervsstyrelsen skal rykke til Silkeborg eller Nykøbing Falster. Her har styrelsen i forvejen afdelinger. Bygningsstyrelsen skal flyttes til Skanderborg. Og også Styrelsen for Institutioner og Uddannelsesstøtte skal flyttes til provinsen.

Eva Kjer Hansen mener ifølge Jyllands-Posten, at de tre styrelser er åbenlyse eksempler på statslige job, der lige så godt kunne ligge uden for hovedstaden.

Medforfattere til kronikken er Preben Bang Henriksen, Carl Holst, Anni Matthiesen og Hans Christian Schmidt. Alle fem er valgt til Folketinget i Jylland.

Nu eller senere
I 2015 begyndte den daværende V-regering flytningen af 3900 statslige arbejdspladser fra hovedstadsområdet til provinsen. Udflytningen skal være afsluttet inden udgangen af i år.

Både Venstres politiske ordfører, Jakob Ellemann-Jensen, og innovationsminister Sophie Løhde (V) fastholder over for Jyllands-Posten, at partiets linje er at udflytte flere statslige job, men først i 2018.

S vil flytte skattecentre
Socialdemokratiet støtter udflytning af job med fire nye skattecentre i provinsen, siger finansordfører Benny Engelbrecht. Han mener, at meldingen fra de fem Venstrefolk skaber usikkerhed.

- Man skal ikke lytte ret lang tid for at høre, at dette er en intern strid i regeringen. Hverken De Konservative eller Liberal Alliance forholder sig til det, siger Benny Engelbrecht.

Han beder innovationsminister Sophie Løhde (V) og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll (LA) forklare sig i et samråd.

Socialdemokratiet støtter regeringens udflytning af statslige job, fastslår Benny Engelbrecht.

- Jeg synes, at regeringens udflytningsplaner er ganske fornuftige. Vi støtter det også i Socialdemokratiet. Næste naturlige skridt er at styrke Skat ved at etablere fire nye skattecentre. To i Jylland, ét på Fyn og ét i området Sjælland Lolland-Falster.

Støtte fra landdistrikter
Landdistrikternes Fællesråd (LF) støtter forslaget fra de fem Venstre-folk.

- Statslige institutioner løser opgaver for borgere og virksomheder i hele landet. Derfor bør arbejdspladserne også være fordelt i hele landet, siger LF's næstformand Karsten Gram i en skriftlig kommentar.

LF mener, at Venstre-folkenes plan gavner hele landet.

- Vi har rigtig gode erfaringer fra den seneste udflytningsplan, både tidsplanen og økonomien holder sig inden for planen. Og der er masser af kvalificeret arbejdskraft i landdistrikterne, mener Karsten Gram

Kritik fra faglige organisationer
Udflytningen af statslige arbejdspladser har fået meget kritik. Dels fra de enkelte arbejdspladser, der skal flyttes, og som må sige farvel til mange medarbejdere, der ikke flytter med.

Dels fra faglige organisationer for de ansatte, der får valget mellem at flytte eller finde et nyt job.

- Jeg anerkender fuldt ud, at det kan være meget problematisk for den enkelte medarbejder, som skal tænke i, hvad det betyder for familien. Jeg er helt med på, at det kan være vanskeligt. Det har vi også set i de flytninger, der er gennemført. Men hvis vi skal skabe sammenhold og fællesskab i Danmark, så er det vigtigt for vores tænkning, at arbejdspladserne ligger rundt omkring i landet, uddyber Eva Kjer Hansen til Ritzau.


Ritzau/ak

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fremtraedende-venstre-folk-vil-udflytte-tre-nye-styrelser-i-ar

GDPR