FREDERICIA: Fredericia Kommune har dispenseret fra en lokalplan i et villakvarter efter en høring, hvor man ikke fik spurgt alle de berørte naboer. 15 høringsberettigede fik ikke besked om høringen, og flere blev noget overraskede over et villabyggeri i to etager, hvor der ellers ikke må bygges i to etager, skriver Fredericia Dagblad. Byggetilladelsen er ikke desto mindre givet, så byggeriet er i gang.
- På baggrund af udvælgelsen af høringsberettigede dannes en postliste. Det er i oprettelsen af denne postliste, der sker en systemfejl, hvorved 15 høringsberettigede ikke får deres brev, forklarer leder af byggesagsafdelingen Jes Bøgelund.
Kenny Bruun Olsen (V), der er medlem af teknisk udvalg, mener, at byggetilladelsen burde sættes i bero, indtil der er gennemført en ny høring med de rette naboer. Jes Bøgelund begrunder det fortsatte byggeri - uanset fejlen - med lighedsprincippet: at der i forvejen bygget huse i to etager på samme vej.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.