dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fredericia-glæde over trafikforlig

Trafikforlig løser problem for landsby, der har været delt i to af jernbane i seks år
KORT NYT
9. NOV 2006 10.47
Fredericias borgmester Uffe Steiner Jensen (S) glæder sig over trafikforliget mellem regeringen, DF og de radikale.
Forliget lægger nemlig op til at løse et trafikalt problem, der i årevis har redet Fredericias Byråd som en mare.

Forliget forpligter staten til at bruge 14,5 mio. kr. til at løse et problem i landsbyen Taulov, der i seks år har været delt i to af jernbanen. Så snart Banestyrelsen frigiver 11 mio. kr. til projektet, skal de to bydele forbindes med en vejbro.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fredericia-glaede-over-trafikforlig

GDPR