dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Erfaringer fra 17 kommuner:
Forsøg har løftet børns læselyst

Erfaringerne viser, at særligt medbestemmelse og inddragelse har stor betydning for børns læselyst.
20. MAR 2025 11.13

Efter knap to års arbejde samles der op på arbejdet med "National indsats for børn og unges læseglade" - projektet har haft til formål at undersøge og udvikle samarbejdet om børn og unges læseglæde og læsekultur på tværs af pædagogiske læringscentre og folkebiblioteker.

I en gratis arbejdsbog "Sammen om børns læseglæde" deler de 17 kommuner, der har deltaget i forsøgsordningen, nemlig ud af deres erfaringer og giver en række anbefalinger og redskaber til det videre arbejde.

Men børn kan sagtens hjælpes til at kaste sig over bøgerne, viser evalueringen af en forsøgsordningen, skriver DR. I kommunerne har man nemlig løftet elevernes læseglæde - blandt andet ved at lade børnene bestemme, hvilke bøger der indkøbes til skolerne.

Det glæder forskningschef Thomas Illum Hansens. Han er leder af Center for Skoleforskning og har været med til at evaluere forsøgsordningen. Han fremhæver bl.a., at forsøget viser, at det er vigtigt at inddrage børnene og give dem medbestemmelse, når de skal vælge hvilke bøger, der skal læses. 

- Vi ved fra forskning, at det betyder rigtig meget, at børn bliver inddraget og har medbestemmelse. Men det her projekt viser, at der er mange måder at gøre det på, og at det faktisk gør en forskel, siger han til DR. 

Projekt National indsats for børn og unges læseglæde
  • Projektet undersøger og udvikler samarbejdet om børn og unges læseglæde og læsekultur på tværs af pædagogiske læringscentre og folkebiblioteker.
  • Tænketanken Fremtidens Biblioteker leder projektet, som involverer 17 indsatskommuner og 18 følgekommuner. 
  • Den nationale indsats for børn og unges læseglæde er søsat af Slots- og Kulturstyrelsen for udviklingsmidler for i alt 8,7 mio. kr.
  • Indsatsen er iværksat på baggrund af anbefaling fra Strategisk Biblioteksudvalg, som rådgiver kulturministeren om den strategiske udvikling af biblioteksområdet og brug af udviklingsmidlerne.
  • Bag indsatsen står et bredt konsortium bestående af Tænketanken Fremtidens Biblioteker, Center for Anvendt Skoleforskning, CFU Danmark, Danmarks Biblioteksforening, Pædagogisk LæringsCenterForening, Kommunernes Forening for Pædagogiske Læringscentre og centralbibliotekerne.

Kilde: Slots- og Kulturstyrelsen

ap

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/forsoeg-har-loeftet-boerns-laeselyst

GDPR