SILKEBORG: For at få et fleksjob skal du følge din læges anbefaling om behandling med elektrochok. Det var beskeden fra Silkeborg kommune til 39-årige Heine Pedersen, der i fem år været syg af stress, depression og angsanfald, og nu vil han gerne have et fleksjob. Det skriver DR Østjylland.
Men det er Heine Pedersen bange for.
- Jeg er bange for at miste noget af min hukommelse, siger han
Silkeborgs job- og borgerservicechef Michael Maaløe står fast på, at kommunen har loven på sin side.
Så trods angsten for at få hukommelsestab af elektrochokbehandlingerne har Heine Pedersen bøjet sig for kommunens krav.
krn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.