dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Egenkontrol afslører millionsvindel i Faxe

KORT NYT
26. FEB 2020 8.48

FAXE: 214 sager har været forbi Faxes kontrolgruppe for svindel med sociale midler. Det løber op i snyd for 7,8 mio. kr. i kommunen, viser dens gennemgang. Derfor vil kommunen opruste med en medarbejder, oplyser den. Faxe har blandt andet registreret rekordmange interne henvendelser til kontrolgruppen med 126 i 2019 mod 104 forrige år. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/egenkontrol-afsloerer-millionsvindel-i-faxe

GDPR