
FREDERIKSBERG: Fagforeningen mener ikke, at Frederiksberg Kommune har ønsket at forhandle en fratrædelsesaftale, der respekterer ansættelseskontrakten, skriver Ritzau.
- I stedet har man valgt at opfinde en række kritikpunkter for pligtforsømmelse. Efter vores opfattelse handler Frederiksberg Kommune mod bedre vidende. Alle kritikpunkter er omhyggeligt blevet tilbagevist i to meget detaljerede høringssvar. Dem har man valgt at sidde overhørig, siger Per Hansen, formand for de offentlige chefer i DJØF.
DJØF mener, at Suzanne Aaholm skal have udbetalt tre års løn, når kommunen afbryder ansættelsesforholdet.
Per Hansen håber, Frederiksberg Kommune inviterer til en forhandling om en passende fratrædelsesaftale.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.