
BUPL og KL har aftalt, at forhandlingerne om skolepædagogernes arbejdstid udskydes til efter folkeskolereformen er vedtaget. Det kan blive et afgørende gennembrud for forhandlingerne om lærernes arbejdstid, vurderer formand for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen.
- Vi har hele tiden ment, at det giver mest mening at vente på, at folkeskolereformen er vedtaget, før vi forhandler arbejdstid, så vi kender rammerne om arbejdet i folkeskolen. Derfor er det meget positivt at se, at KL med skolepædagogerne er nået til samme konklusion. Det giver rigtig god mening at udskyde forhandlingerne om lærernes arbejdstid til vi kender indholdet af reformen, siger Anders Bondo Christensen
- Langt de fleste kommuner har aftalt gode rammer for planlægningen af det kommende skoleår. Vi har derfor god tid til at drøfte, hvordan vi tilpasser reglerne til en ny hverdag i folkeskolen. Vi må nu i lighed med BUPL sammen med KL fastlægge rammerne for, hvordan disse drøftelser skal tilrettelægges, siger Anders Bondo.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.