
Så længe departementschef i Statsministeriet Barbara Bertelsen har sin egen personalesag kørende i Medarbejder- og Kompetencestyrelsen, er hun inhabil, når der skal ansættes en ny chef i styrelsen.
Det skriver Jyllands-Posten på baggrund af et skriftligt svar fra Statsministeriet.
Lørdag skrev Berlingske, at Bertelsen formelt er involveret i ansættelsen af den næste øverste chef i styrelsen.
Det er hun, fordi den næste direktør skal godkendes af regeringens ansættelsesudvalg. Det består af statsministeren og finansministeren, som rådgives af deres departementschefer.
Der er grundlag for, at Bertelsen og ni andre embedsmænd kan drages til ansvar i Minksagen. Det har Minkkommissionen vurderet i sin beretning. Kommissionen har undersøgt forløbet om de aflivede mink under coronapandemien.
Ifølge statsminister Mette Frederiksen (S) er det rådgivning fra Medarbejder- og Kompetencestyrelsen, der kommer til at være med til at bestemme, hvad der skal ske i forhold til de kritiserede embedsmænd. Det sagde hun i begyndelsen af juli.
Klare regler
I Minkkommissionens beretning lyder det, at embedsmændene ikke gjorde nok for at belyse, at der manglede lovgrundlag for at aflive alle mink. Om Barbara Bertelsens rolle skrev Minkkommissionen:
"Det er kommissionens vurdering, at departementschef i Statsministeriet Barbara Bertelsen har begået tjenesteforseelser af en sådan grovhed, at der er grundlag for, at det offentlige søger at drage hende til ansvar."
Juraprofessor Frederik Waage fra Syddansk Universitet har sagt til Berlingske, at han ikke mener, at Barbara Bertelsen kan være med til at finde en ny direktør.
- Den proces kan hun ikke deltage i. Og det kan begrundes i forvaltningslovens regler om inhabilitet. Der er klare regler om inhabilitet, som jeg har en klar forventning om vil blive overholdt i den her proces. Andet vil være fuldstændig utænkeligt, han har sagt til Berlingske.
Mindst ni af de ti topembedsmænd er ikke hjemsendt, mens deres sager behandles. Det har Jyllands-Posten tidligere skrevet.
Hvis det vurderes, at embedsmændene har handlet uagtsomt, så kan det føre til sanktioner. De kan spænde fra en disciplinær irettesættelse til en regulær afskedigelse.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.