dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aarhus: Forfald for 650 millioner

Rapport afslører, at kommunens bygninger forfalder, og regningen bliver stor over de næste ti år
KORT NYT
26. JAN 2012 6.39

AARHUS: Venstre krævede sammen med Dansk Folkeparti og De Konservative i forbindelse med budgetforliget at få analyseret de kommunale ejendommes tilstand. Og ifølge rådmanden for teknik og miljø, Laura Hay (V), har undersøgelsen nu bekræftet, hvad hun frygtede - en fremtidig ufinansieret kæmperegning. Det skriver Jyllands Posten.

Opgørelsen viser, at det især er skoler og svømmehaller, som trænger til at blive shinet op. Alene ventilation og tekniske anlæg i disse bygninger vurderes at skulle sættes i stand for 138 mio. kr. alene i år og næste år. Udgiften til facader og tage skønnes at overstige 50 mio. kr. i år.

Byrådet har budgetteret med såkaldte anlægsreserver til genopretning på 50 mio. kr. om året i perioden 2016-2021 - i alt 300 mio. kr. Der mangler altså 350 mio. kr. til istandsættelser, konkluderer Bygningsgruppen, som har udarbejdet rapporten.

mou

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aarhus-forfald-for-650-millioner

GDPR