AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

79-årig er død efter brand på plejehjem i Hillerød

KORT NYT
26. JAN 2026 6.04

HILLERØD: En 79-årig mand har mistet livet efter en kortvarig brand søndag aften på plejehjemmet Skovhuset i Hillerød. Manden afgik ved døden på hospitalet kort før midnat, siger vagtchef ved Nordsjællands Politi Jakob Tofte.

- Grundet skader på ham og på sofaen omkring ham ender det desværre sådan. Men branden nåede ikke at få fat i meget andet, siger vagtchefen. Den omkomne havde ikke umiddelbart nogen pårørende, som man har kunnet underrette om hans død, oplyser han.

Politiet fik anmeldelsen om branden søndag aften klokken 19.23, og kort tid efter var den slukket, lyder det. Ingen andre personer kom til skade i forbindelse med branden. Det er endnu for tidligt at udtale sig om, hvad der kan have udløst branden, fastslår vagtchefen. 

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/79-aarig-er-doed-efter-brand-paa-plejehjem-i-hilleroed

GDPR