
BORNHOLM: Venstres næstformand Kristian Jensen kommer til at føre ordet på sin partiformands vegne, når det på lørdag er Venstres tur til at holde partiledertale på Folkemødet i Allinge på Bornholm. Lars Løkke Rasmussen deltager i stedet i sin egenskab af statsminister i fejringen af Dannebrogs 800 års jubilæum, oplyser Venstre.
Statsministeren vil dog fortsat åbne Folkemødet torsdag kl. 11.30.
På Folkemødet sidste år opfordrede Lars Løkke Rasmussen til, at der blev gjort noget særligt ud af Valdemarsdag 15. juni i år, da det er 800 år siden Dannebrog ifølge sagnet faldt ned fra himlen ved Tallinn i Estland og vendte krigslykken for Valdemar Sejr.
I stedet for at holde tale i Allinge deltager Lars Løkke Rasmussen derfor i fejringen af Dannebrog på Københavns Rådhus. Her vil også prins Joachim og prinsesse Marie deltage.
Dronning Margrethe deltager på Danmarks vegne ved en fejring i Tallin i Estland hvor begivenheden i 1219 også markeres. Det sker i forbindelse med et officielt besøg.
Ritzau / mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.