
Ifølge Politikens kilder var det ellers i dag, at Vesselbo havde planlagt at meddele Venstre folketingsgruppe, at han vil forlade partiet til fordel for det nystiftede parti.
»Historien holder ikke. Jeg melder mig ikke ud af Venstre i dag (tirsdag, red.). Jeg melder mig ikke ind i Ny Alliance i dag«, siger han til Ritzau.
Vesselbo ville ellers meddele sit partiskifte tirsdag, erfarer Politiken. Det ville i givet fald være nummer to fra Venstres folketingsgruppe, der går med Naser Khader.
Umiddelbart efter at Khader stiftede sit parti for tre uger siden, sagde Leif Mikkelsen farvel til Venstre.
Og ifølge Politikens oplysninger er en tredje venstremand også på vej til Ny Alliance. Det vil betyde, at VKO-flertallet ryger ned på 90 mandater, som er det mindst mulige. Så skal der blot en enkelt overløber mere til at fjerne statsminister Anders Fogh Rasmussens stabile flertal.
Fire udløser fuld støtte
Det har stor økonomisk betydning for Ny Alliance at få en større folketingsgruppe. En gruppe på fire får fuld gruppestøtte fra Folketinget, så snart partiet er opstillingsberettiget.
Eyvind Vesselbo har længe været i konflikt med Venstre. Især har han været kritisk over for VKO-flertallets udlændingepolitik. Det var Vesselbo, der sammen med den konservative Henriette Kjær startede hele debatten om forholdene for de afviste irakiske asylansøgere og deres børn. Det gjorde han med en skarp kritik af deres vilkår på asylcentrene.
Også på andre fronter i udlændingepolitikken har Vesselbo været kritisk. I en sådan grad at han enkelte gange har undladt at stemme for VK-regeringens egne lovforslag aftalt med Dansk Folkeparti.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.